Kupujemy pizzę w Szczecinie

Kupujemy pizzę w Szczecinie

Pizza bezspornie jest w obecnych czasach najbardziej znanym na całym świecie daniem, które zależnie od miejsca może występować w różnych odmianach. Przodków pizzy możemy odszukać już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, gdzie płaskie owalne placki wyrabiane z mąki i wypiekane w piecach stanowiły powszechną potrawę ludności, jednak prawdziwą stolicą pizzy są bez wątpienia Włochy.

Mówi się, że współczesna pizza pojawiła się ok. 1889 roku, kiedy to w Neapolu specjalnie dla królowej Małgorzaty Sabaudzkiej znany piekarz przyrządził oryginalne danie – była to pizza w barwach flagi włoskiej: z pomidorami (czerwony), serem mozzarella (biały) i bazylią (zielony), do dzisiaj znana jako „margherita”. Obecnie, popularność pizzy rozrosła się na cały świat, poza tym różne kraje i różne regiony posiadają swoje charakterystyczne jej warianty, spotkać można chociażby pizzę turecką z kebabem, podhalańską z oscypkiem, hawajską z ananasem itd. Ogromnymi zwolennikami pizzy okazali się Amerykanie, którzy statystycznie jedzą jej najwięcej na świecie i którzy mają nawet jej święto.

Ich pizza znacznie różni się od tradycyjnej włoskiej nie tylko składnikami, ale w szczególności grubością ciasta – pizza amerykańska charakteryzuje się grubym ciastem, natomiast włoska margherita jest na płaskim i chrupiącym placku. Niewątpliwą zaletą pizzy jest bez wątpliwości to, że można ją swobodnie modyfikować i używać takich składników, na jakie tylko mamy chęć – możliwości są właściwie nieograniczone. Ponadto, niezwykle łatwo można zrobić pizzę w domu, zarówno w wersji ekskluzywnej i bogatej, np. z owocami morza, wołowiną, bądź w wersji prostej z keczupem, serem żółtym, bądź tym, co znajdziemy w lodówce.

Comments are closed.